Muzeum Českého krasu v Berouně otevírá výstavu betlémů, která návštěvníky přenese do minulosti, do vánoční atmosféry prostých domácností, kde na čestném místě stál sváteční betlém.
Výstava představuje nejen historické příběhy a symboliku betlémů, ale také ukazuje, jak lidoví tvůrci – ať už v minulosti, nebo dnes – vkládali do své tvorby nejen čas a um, ale především srdce.
Betlém, jako symbol narození Ježíše Krista, nás provází po generace a dodnes zůstává nezapomenutelnou součástí českých Vánoc. Na výstavě se návštěvníci mohou seznámit s betlémy z různých materiálů i se zajímavými příběhy jejich tvůrců. Autoři výstavy si kladou za cíl přiblížit návštěvníkům kouzlo tradiční české vánoční výzdoby a vzdát poctu amatérským umělcům, díky kterým u nás tato nádherná tradice nadále přetrvává.
Výstava nabízí jedinečnou příležitost zavzpomínat na časy, kdy byly betlémy vytvářeny z přírodních materiálů a zdobily domácnosti během vánočních svátků. Expozice představí ukázky betlémů různých velikostí a forem, ze dřeva, keramiky, perníku, papíru, šustí či vizovického těsta. „Naší snahou je přiblížit, jak betlém nejen v minulosti, ale i dnes, tvoří neodmyslitelnou součást vánočního období, a to díky citlivým rukám tvůrců, kteří se snaží uchovat a šířit tuto krásnou tradici,“ říká Jiří Hlobil, spoluautor výstavy.
Výstava betlémů v Muzeu Českého krasu bude slavnostně zahájena vernisáží v pátek 29. listopadu v 16:00 hodin a potrvá do 5. ledna 2025.