Přijměte pozvání na přednášku a následnou besedu o způsobech a metodách provádění záchranných archeologických výzkumů při výstavbě dálnic. Přednášet a besedovat bude archeolog PhDr. Daniel Stolz, Ph.D., autor a spoluautor celé řady odborných článků a publikací. Nebude se zabývat pouze výsledky vlastního výzkumu, ale věnovat se bude rovněž postupům v terénu i během zpracování v laboratořích. Na počátku každého takového výzkumu, ještě před vlastními výkopovými pracemi, probíhají archivní rešerše starších zjištění, geofyzikální průzkumy i detektorová prospekce v trase budoucí dálnice. S vlastním archeologickým výzkumem nás samozřejmě obeznámí také – ten v terénu odkryl bohatá naleziště z mnoha různých etap pravěkého osídlení od neolitu až po dobu laténskou. Archeologická zjištění nejsou nikdy separovaná – vždy je doplňují výsledky bádání antropolgů, zooarcheologů, archeobotaniků, odborníků na pravěké kamenné nástroje a zbraně, geologů i pedologů.
Daniel Stolz nás seznámí s konkrétními novými objevy na stavbě dálnic D6 úsek Řevničov – Hořovičky, D35 úsek Hořice – Svitavy a D11 úsek Hradec Králové – Jaroměř. A právě archeologický výzkum úseku dálnice D11 líčí v loňském roce vyšlá kniha Sonda do archeologického srdce východních Čech, kterou spolu s kolektivem odborníků napsal. Na náhledovém obrázku je pohled na záchranný výzkum na dálnici D11 u Rodova.
Přednáška a následná beseda na téma nových objevů dálniční archeologie se uskuteční v rámci cyklu besed Setkání s autory, které máte rádi, za finanční podpory města Beroun – vstupné je tedy zdarma. Konat se bude ve středu 10. dubna od 17:30 hod. v Městské knihovně Beroun.