Letošních Evropských minerálních dní ve Velkolomu Čertovy schody se zúčastnilo na 250 zájemců ze škol a široké veřejnosti – a to ve dvou dnech, v pátek 24. a v sobotu 25. září. Pátek patřil žákům a studentům škol, v sobotu byla tato akce zorganizována pro veřejnost.
Vápenka a Velkolom Čertovy schody uspořádaly poprvé Evropské minerální dny v roce 2009. Tehdy byla tato akce podpořena osobní účastí mnoha evropských a českých odborníků a politiků. Od té doby se Evropské minerální dny ve Velkolomu Čertovy schody staly tradicí a konají se jednou za dva roky.
Díky dlouholeté spolupráci s berounským Muzeem Českého krasu začaly Minerální dny v muzeu komentovanou prohlídkou paleontologicko-geologické výstavy a stálé geologické expozice v Geoparku Barrandien.
Z muzea byla zajištěna autobusová přeprava účastníků na Čertovy schody, kde mohli návštěvníci zhlédnout činné i již zrekultivované části lomů a prohlédnout si zblízka těžební techniku. Během exkurze se návštěvníci také dozvěděli řadu zajímavostí o geologii ložiska či o historii a současnosti těžby, i o způsobech rekultivací a o zpracování vápence.
Mnoho návštěvníků překvapila mnohostrannost využití vápna a vápence. Zdaleka se totiž nejedná jen o využití ve stavebnictví, ale obě suroviny jsou nepostradatelnými vstupy pro mnoho dalších průmyslových oborů. Zajímavou informací bylo, že minimálně třetina emisí CO2 vyprodukovaná při výpalu vápna se při jeho užití pohlcuje ze vzduchu zpět a vzniká opět vápenec.
Po prohlídce lomu a menším občerstvení následovaly prezentace Správy Chráněné krajinné oblasti Český kras a Správy jeskyní České republiky věnované ochraně přírody. Návštěvníci se tak na místě přesvědčili, že je možné při správném přístupu sladit zájmy ochrany přírody s těžbou. Některé opuštěné lomy vhodným způsobem rekultivované či renaturalizované patří pak k nejzajímavějším či nejcennějším lokalitám v Českém krasu a dokazují, že i těžba vápence může krajinu obohatit.
Minerální dny byly zakončeny exkurzí do Koněpruských jeskyní, kde se kromě běžného výkladu účastníci dozvěděli o opatřeních, která jsou ze strany Velkolomu Čertovy schody realizována k ochraně stability a výzdoby jeskyní. Jedná se zejména o stanovení limitů nálože trhavin u jednotlivých odstřelů a o kontinuální měření seismiky na vybraných místech v Koněpruských jeskyních a její vyhodnocování.
Podle zaznamenaných ohlasů si návštěvníci akci jako obvykle užili. O její oblíbenosti svědčí i to, že byla plně obsazená již měsíc před jejím konáním… Mnozí zájemci si odnesli i zajímavou publikaci „Podzemí Berounska a Hořovicka“ od Michala Hejny, který je mimochodem geologem Velkolomu Čertovy schody a který svou knihu pro zájemce podepisoval…
Tak na shledanou zase za dva roky – při dalším ročníku Evropských minerálních dnů!