Od 12. června je v hořovickém muzeu zpřístupněna nová sezónní výstava Harmoniky Kebrdle – Delicia Hořovice. Přibližuje zdejší stoletou tradici výroby těchto oblíbených hudebních nástrojů.
Základy byly položeny po skončení 1. světové války, kdy Josef Kebrdle mezi lety 1918 -1920 v pronajaté truhlářské dílně začal s produkcí jednotlivých dílů a komponentů pro harmoniky. Poté zahájil výrobu celých nástrojů, protože hotové výrobky byly lépe placeny než dodávky dílčích součástí. Nastala éra produkce heligonek, oblíbených lidových nástrojů, při níž Josef Kebrdle spolupracoval s dalšími odborníky, se kterými se seznámil během pobytu ve Vídni. Jednalo se především o Antonína Kavečku a Bohumila Zbořila.
V roce 1927 došlo k obohacení výrobního postupu o nové materiály, kromě tradičního dřeva se začal používat hliník a celuloid. Značce Kebrdle se dařilo, proto byl otevřen obchod v Praze, na významné adrese ve Vodičkově ulici. V katalogu firmy si bylo možné vybrat z mnoha modelů heligonek i harmonik knoflíkových nebo klávesových. Harmonika jako hudební nástroj získala oblibu mezi jazzovými muzikanty a začala se objevovat i na koncertních pódiích.
„S působením Josefa Kebrdleho je spojena původní budova továrny Harmonika postavená ve 30. letech 20. století ve Smetaně ulici v Hořovicích. Zakladatel firmy zemřel v roce 1942 na infarkt a do roku 1948 vedli podnik jeho dva bratři Ladislav a Daniel. Po komunistickém převratu byla továrna znárodněna, ale výroba hudebních nástrojů v Hořovicích pokračovala dále,“ uvádí dále vedoucí Muzea Hořovicka RNDr. Anna Brotánková.
Výstava připomíná počátky výroby harmonik a heligonek v době zakladatele Josefa Kebrdleho, ale věnuje se též období 2. poloviny 20. století. Značka Delicia byla zaregistrována v roce 1963 a z období 60. let pochází též nová tovární budova umístěná na Sklenářce.
Autorka výstavy Věra Eschnerová přibližuje zajímavé exponáty, které pro přípravu výstavy poskytla dodnes fungující firma Delicia Accordions s.r.o.: „Snažili jsme se návštěvníkům ukázat nejen pozdější produkci výrobků Delicie určenou pro žáky ZUŠ i koncertní mistry, ale také prezentujeme historické lidové nástroje z počátků činnosti Josefa Kebrdleho. Hořovice jsou rovněž neodmyslitelně spjaty s hudební přehlídkou Hořovická Heligonka, která se v letošním roce uskuteční v sobotu 14. srpna a přivítá hráče na heligonku z Čech i ze zahraničí.“
Výstava Harmoniky Kebrdle – Delicia Hořovice je přístupná v období červen až září od úterý do neděle v čase 9-12 a 12:30 – 17 hodin. V říjnu je muzeum otevřeno o víkendech a svátcích.
Muzeum Hořovicka, pobočka Muzea Českého krasu (Vrbnovská 27, areál Starý zámek, Hořovice)