Od 1. ledna do 30. dubna 2021 bylo možno zasílat práce žáků, studentů, ale i učitelů a amatérských výtvarníků, do on-line výtvarné soutěže a nesoutěžní galerie ČÍMTAČÁRA. Protože se jednalo o první ročník a netradiční čistě on-line pojetí soutěže, bylo pro nás velkou neznámou, kolik učitelů a škol tento způsob prezentace zaujme. Když byl koncem března do galerie nahrán tisící obraz, radovali jsme se, že se nápad ujal. To, že ještě 30. dubna ve 23:59 v noci přicházely obrázky a počitadlo se zastavilo na čísle 2706, jsme opravdu nečekali a udělalo nám to obrovskou radost.
Bezprostředně po uzávěrce začala perná práce odborné poroty složené z profesionálních a aktivních výtvarných umělců. Výběr prací a hodnocení poroty probíhalo výhradně on-line. Ve třech mnohahodinových setkáních vybrala porota nejen vítěze na prvních místech v každé kategorii, držitele čestných uznání, ale také udělila mimořádnou cenu poroty za výjimečný výtvarný počin.
Během soutěže se o spolupráci přihlásilo několik partnerů, kteří připravili pro soutěžící odměny v podobě dárkových kupónů a ocenění si tak sami vyberou v e-shopech s uměleckými pomůckami právě to, co se jim k jejich tvorbě bude nejvíce hodit. Nečekaný moment nastal, když o práce ze soutěžní galerie projevila zájem paní doktorka z psychoterapeutické ordinace v Berouně. Obrazy s tématem „Bludiště“ ji zaujaly natolik, že se rozhodla požádat autory o možnost použít obrazy k výzdobě nové berounské ordinace. Šest oslovených tvůrců souhlasilo s použitím elektronických dat, ze kterých byly obrazy vytištěny a zarámovány a nyní již zdobí interiér ordinace…
Do soutěže se zapojilo 433 škol z Čech a Slovenska, jednotliví autoři poslali své práce z Německa, Brazílie, Indie a Spojených arabských emirátů. Všechny práce je možno zhlédnout v on-line galerii na webových stránkách https://www.cimtacara.cz/.
Spolek výtvarníků ČÍMTAČÁRA je z Berouna, účast berounských škol byla v soutěži velmi silná. Ze zdejší ZUŠ Václava Talicha přišlo do soutěže 95 prací, a to nejen od žáků, ale i učitelů a amatérských výtvarníků, kteří zde navštěvují večerní kurzy malby. Z berounského gymnázia dorazilo 32 prací a z pedagogické školy v Berouně soutěžilo 9 prací. Účastnili se také žáci berounských základních škol a také škol v okolí, např. z Hýskova, Litně a dalších.
V soutěži mohla hlasovat pro své vybrané favority i veřejnost udělováním bodů – toto hlasování bylo ukončeno k 31. květnu, hlasování se účastnilo přes 25 tisíc hlasujících a „Cenu veřejnosti“ získal obrázek slovenské žákyně se 4801 body. Jména žáků berounských škol se velmi často objevují na předních místech výsledkové listiny, odborná porota ocenila 1. místem v kategorii žáků ZUŠ Kláru Vindišovou a 3. místem žákyně Lucii Nejedlou a Biancu Burkertovou ze ZUŠ Václava Talicha. V konkurenci 590 prací v kategorii je to pravdu velký úspěch.
Většina soutěžních prací vznikla v době distanční výuky a je pozoruhodné, že i za těchto neobvyklých podmínek vytvořili žáci a studenti pod vedením svých učitelů opravdu pozoruhodná díla, a to i tak náročnými technikami jako je olejomalba nebo linoryt. „Mimořádnou cenu poroty“ získala jedinečná práce Jáchyma Pytlíka ze ZUŠ Ledeč nad Sázavou, který obraz na téma bludiště vytvořil z roztříštěných střepů zrcadel.
První ročník soutěže ČÍMTAČÁRA podpořilo kulturním grantem město Beroun, cenu svým favoritům udělilo berounské nakladatelství Machart, generální partner Krustashop, partneři Janáček Art a Pastelka.eu věnovali oceněným umělecké vybavení.
Gratulujeme všem oceněným, máme radost s početné účasti i vysoké kvality a už se pomalu chystáme na druhý ročník.
za spolek ČÍMTAČÁRA Andrea Borovská