V letošním roce oslavuje Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR – Klub Klubíčko Beroun deset let svého působení. Za tu dobu se lidem sdruženým okolo Klubíčka leccos podařilo, takže bilance dosavadní činnosti je pozitivní.
Vše začalo v dubnu 1997, kdy se rodiny spojené podobným osudem – péčí o handicapované děti – daly dohromady, aby společně vytvářely co nejlepší podmínky pro své děti.
Během uplynulé dekády se aktivity Klubíčka rozrostly do té míry, že je to v současnosti jediná organizace v našem regionu, která poskytuje tak rozsáhlý komplex sociálních služeb, volnočasových aktivit, terapií a poradenství. ‚Projekty Klubíčka původně vycházely z potřeb rodin pečujících o postižené děti, ale v současné době pomáháme i mladistvým či dospělým s různými typy a stupni zdravotního postižení. Poskytujeme odborné sociální poradenství, zajišťujeme široké spektrum sociálních služeb, odbornou péči či vzdělávání,‘ popisuje aktivity Klubíčka jeho zakladatelka Alena Pecková a dodává: ‚Organizujeme i řadu jednodenních či pobytových akcí pro samotné postižené děti a jejich sourozence nebo pro celé jejich rodiny. Chceme tak našim klientům umožnit širší sociální kontakt, připravit je na budoucí život a naučit je samostatnosti a soběstačnosti, jak jen jim to jejich zdravotní stav umožní. Jako jedna z mála organizací v ČR však pamatujeme i na rodiče postižených dětí a umožňujeme jim takový přepych jako je odpočinek a načerpání nových sil. Za největší úspěch Klubíčka však pokládám, že se nám podařilo vytvořit podmínky pro zaměstnání 14 rodičů dlouhodobě pečujících o postižené dítě a pro 4 dospělé se zdravotním postižením.‘
Pro tak rozsáhlý záběr činnosti jsou samozřejmě zapotřebí vyhovují prostorové podmínky i finanční zázemí. To prvně jmenované se výrazně zlepšilo po rekonstrukci části areálu berounských kasáren, které Město Beroun za významné podpory peněz z evropských fondů přeměnilo na Komunitní centrum, kde vedle Klubíčka nalezlo své místo k životu devět neziskových organizací poskytujících sociální služby.
Klubíčko nespoléhá jen na pomoc zvenčí, ale snaží se samo vyvíjet aktivity a připravovat projekty pro grantová řízení. Díky nim se Klubíčku například podařilo získat dvouletou finanční podporu z Evropského sociálního fondu (ESF) v rámci Grantového schématu SROP ve výši téměř 20 milionů na projekt ‚Rozšíření sociálních služeb Integračního centra KLUBíčko Beroun‘, aby pomohlo zkvalitnit život rodin pečujících o postižené. Dalším projektem Klubíčko uspělo v rámci Globálního grantu Operační program Rozvoj lidských zdrojů financovaného rovněž z ESF, tyto finance jsou určeny na vzdělávání a zvyšování kvalifikace jejich zaměstnanců.
Významný zdroj podpory má Klubíčko také v MPSV ČR, MZ ČR a MŠMT, v nadacích a ve Středočeském kraji, který se podílí na jeho financování. ‚Nejsou ale jen velcí dárci. Naše činnost se může rozvíjet také díky finanční podpoře místních podnikatelů i obyčejných lidí, kteří se snaží našim aktivitám pomoci. Díky přispění sponzorů Klubíčko získalo například pomůcky pro manipulaci s imobilními klienty, devítimístný mikrobus, terapeutické pomůcky. Bez zajištění svozu a terapií by naše služby nebyly komplexní,‘ komentuje provázanost Klubíčka s berounským regionem ředitelka Alena Pecková.
V těchto dnech to v Klubíčku žije přípravami na vodácké putování po Berounce a tábor v Chorvatsku u moře a ve Šlovicích, na které se děti velmi těší. Po prázdninách pak přijde na řadu zářijová oslava deseti let působení, kterou by Klubíčko chtělo uspořádat v berounském kempu Plešivec. Chystají se soutěže pro děti i rodiče, občerstvení, posezení s přáteli, poslech muziky – prostě pohoda?
Život se zdravotně postiženým dítětem není rozhodně jednoduchý – to poznala i ředitelka Klubíčka Alena Pecková, sama byla matkou dvou dětí se zdravotním handicapem. Ale řešením není rezignace. Jak názorně ukazují lidé okolo Klubíčka, i v takové situaci je potřeba se pokoušet, aby byl život rodin se zdravotně postiženými dětmi stejně radostný, jako jej mají ty ostatní.