Zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun, který proběhl 1. října 2024, úspěšně otevřel sérii šesti hudebních večerů, jež se tradičně konají každé úterý až do 5. listopadu.
Ještě než se rozezněly nástroje členů Jihočeské filharmonie, uskutečnila se v 18 hodin v Malém sále Kulturního domu Plzeňka vernisáž výstavy „Zvonař 200“, připomínající výročí narození hudebního skladatele – Josefa Leopolda Zvonaře (1824–1865). Na realizaci výstavy se podílela Obec Kublov – skladatelovo rodiště a Muzeum Českého krasu. Osobní předměty jako taktovka nebo housle a originály obrazů Zvonaře i jeho rodiny a další dobové materiály byly doplněny plastikami malíře a sochaře Jiřího Vydry. Dvě verze a finální portrét J. L. Zvonaře, které vznikly na zakázku obce Kublov u příležitosti oslavy 200 let od Zvonařova narození tak bylo možné porovnat s reálnou podobou umělce. Vernisáž zahájila čtyřčlenná hornová sekce Jihočeské filharmonie Zvonařovou nejznámější skladbou Vlastenecké hory známější pod názvem Čechy krásné, Čechy mé. Následně si slovo vzala Karolina Froňková, ředitelka Talichova Berounska, z.ú., které MHF Talichův Beroun pořádá a zdůraznila, že kromě velikánů české hudby jako je Bedřich Smetana nesmíme zapomínat ani na důležité postavy z našeho regionu. Dokonce promluvil i sám J. L. Zvonař, a to prostřednictvím spisovatele Oldřicha Seluckého, věrně se stylizujícího do skladatelovy podoby. Při této příležitosti oblékl i dobový kostým z Národního divadla. Starosta obce Kublov Michal Špiryt posléze připomněl všechny letošní akce pořádané v Kublově k výročí skladatelova narození, zejména otevření nové naučné stezky Po stopách J. L. Zvonaře.
Poté už se obecenstvo přesunulo do hlavního sálu, kde za přítomnosti představitelů města, 1. místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věry Kovářové, senátora Jiřího Oberfalzera, členů rodiny Václava Talicha, zástupců partnerů a podporovatelů Talichova Berounska v čele s Jiřím Šimkem, zástupcem generálního partnera festivalu, společnosti innogy Energo a dalších vzácných hostů, zahájila ředitelka Talichova Berounska Karolina Froňková a starostka města Soňa Chalupová slavnostně 42. ročník MHF Talichův Beroun.
V úvodu koncertu zazněly opět „Vlastenecké hory“, tentokrát v premiéře unikátní úpravy pro symfonický orchestr skladatele a dirigenta Josefa Jiskry, trvale žijícího v Německu, jenž byl na koncertě osobně přítomen, a po interpretaci skladby on i orchestr sklidil zasloužené ovace. Jako dirigent Jihočeské filharmonie vystoupil Jan Talich, prasynovec Václava Talicha a zároveň čestný prezident festivalu, který, kromě bravurního vedení orchestru, nejednou svým roztomile-šarmantním projevem rozesmál obecenstvo sálu. V první části večera zazněla Předehra pro orchestr Bohuslava Martinů, poté se k filharmonii připojil sólista Tomáš Jamník (violoncello), vystupující s českými i zahraničními orchestry po celém světě, a publikum potěšil svou procítěnou interpretací Koncertu C dur J. V. Myslivečka. Druhou část koncertu otevřela filharmonie Smetanovou Polkou A dur následovanou velmi procítěnou interpretací Sukovy Serenády. Nadšené obecenstvo si po skončení svým nekončícím potleskem vymohlo ještě přídavek v podobě jednoho z Dvořákových Slovanských tanců.
Další hudební večer festivalu se tradičně uskuteční v úterý 8. 10. 2024 a těšit se můžete na houslový recitál dvou excelentních umělců houslisty Jana Mráčka a klavíristy Lukáše Klánského.
Více na www.talichuvberoun.com.
Foto: Tereza Dudíková