Výstava abstraktního expresionisty, neosymbolisty, postmodernisty a nonkonformisty Jaroslava Jerryho Svobody s názvem BEYOND III bude zahájena v galerii Holandský dům v pondělí 7. srpna.
Klatovský rodák, který ale celé dětství prožil v Berouně, studoval malbu a sochařství
na Středočeské výtvarné konzervatoři u prof. PhDr. J. Hlaváčka, akad. mal. Palečka
a akad. sochaře Pankráce. Dále studoval u nás i na University of Emily Carr ve Vancouveru, v Kanadě později také malbu a kresbu ve Stratherm Centre Montreal vyučoval.
Jeho první výstava byla spolu s dalšími absolventy konzervatoře počátkem 80. let minulého století v berounském SD Hvězda. Od té doby uspořádal řadu dalších výstav v ČR
i v zahraničí (např. Kanada). Pravidelně se účastní charitativních aukcí, jeho díla
se nacházejí v soukromých sbírkách a galeriích v Kanadě, USA, Izraeli, Holandsku i České republice.
Spolupracoval na filmu Tmavomodrý svět (nominace na Českého lva za nejlepší výtvarné řešení). V umění rád experimentuje, nevěnuje se jen jednomu stylu. Ve svých dílech hojně reflektuje aspekty dnešní doby včetně například strachu, tlaku, chaosu i orwellovské dystopie technologií hrozících ´pohlcením´ a zdegenerováním lidstva. Vedle toho tvoří metafyzické, arteterapeutické až téměř halucinogenní obrazy, ve kterých cestuje do vnitřních i vnějších světů. Výstavu bude možné navštívit do soboty 26. srpna.
Tradice rodu Eberlů, hudebníků a výrobců houslí, sahá daleko do minulosti. Milan Eberl , jehož výstava HLAVA PLNÁ HUDBY bude zahájena ve středu 9. srpna v Městské galerii Beroun, byl silně ovlivněn svým dědečkem, který dobře maloval a věnoval se hudbě. Umění se věnuje také jeho bratr Karel, který se jako vynikající houslista stal koncertním mistrem Mnichovské filharmonie.
V sedmdesátých letech absolvoval Milan Eberl ´Hollarku´. Velký vliv zde na něj měli Rudolf Klimovič, Jiří Waage a sochař Jiří Dušek. Dnes se věnuje malbě i sochařské tvorbě.
Jeho práce jsou ovlivněny starými mistry, Ludvíkem Kubou, Janem Bauchem, nebo Rudolfem Riedelbauchem.
Pro jeho tvorbu byl důležitý obraz Marcela Duchampa, na němž byl rozfázován pohyb dívky sestupující se schodů. Charakteristickým rysem jeho hudebních obrazů jsou ´vrstvy´ pohybů hráčů na nástroje i nástrojů samotných, čímž je upoutána pozornost diváka, který tak získává dojem, že hudebníci opravdu hrají. Mezi obrazy můžete vidět např. portréty Václava Hudečka, Jana Mráčka nebo Jana Hrubého.
Milan Eberl maluje také krajiny a zátiší. Někdy jsou to vzpomínky na chvíle minulé, jindy okolí Bohutína a Vysoké, kde pobýval A. Dvořák a kde je dnes také jeho muzeum.
V Berouně bude vystavovat obrazy a své řezbářské práce. Výstava potrvá do 15. září.