Významný český národní buditel a rodák z Hudlic Josef Jungmann by letos oslavil své 250. narozeniny. Při příležitosti tohoto výročí připravili společně města Beroun, Králův Dvůr a obec Hudlice ve spolupráci se Státním okresním archivem Beroun a berounskou městskou knihovnou řadu zajímavých aktivit. Jednou z nich je putovní výstava k Jungmannovu výročí, kterou budou mít příležitost zhlédnout žáci škol v berounském regionu.
V sobotu 8. července ožijí Hudlice oslavami tohoto jubilea. Těšit se můžete na bohatý program, který si užijí i ti nejmenší. Součástí oslav bude také panelová výstava, etapová hra nebo třeba čtení u Hudlické skály. Akcí se ale chystá více a jejich podrobný přehled mohou zájemci získat na příležitostných webových stránkách www.250jungmann.cz.
Aby putovní výstava věnovaná životu a dílu Josefa Jungmanna byla přijatelná i pro nejmladší generace, vznikla podle ilustrací výtvarníka Kameela Macharta série krátkých animovaných spotů, které „rozhýbal“ animátor Mikuláš Suchý. Texty naučných panelů poutavým způsobem zpracovat Jiří Topinka ze Státního okresního archivu Beroun.
Josef Jungmann (1773-1847)
Josef Jungmann se narodil 16. července 1773 v Hudlicích na Berounsku. Jeho předci zde žili už od dob třicetileté války. Otec byl povoláním švec, rodina bydlela nedaleko kostela v roubeném domku a čítala celkem deset dětí, přičemž Josef se narodil jako šestý.
Jungmannova matka si pro syna přála církevní kariéru, studoval piaristické gymnázium nejprve v Berouně a poté v Praze. Po ukončení studií filosofie na pražské univerzitě však nastoupil jako gymnazijní profesor do Litoměřic, kde jako první vyučoval češtinu. Zde se oženil a své děti vychovával česky. Později odešel do Prahy, kde působil na staroměstském gymnáziu.
Své poslání nalezl Jungmann v obrodě českého jazyka, který pokládal za výchozí národní hodnotu. Během pedagogické kariéry byl tak velmi činorodý, spoluvydával první česky psaný vědecký časopis Krok, stál u zrodu Matice české a Královské české společnosti nauk. Díky své znalosti několika světových jazyků překládal významná literární díla do češtiny. Jeho vrcholným počinem se stal obsáhlý pětidílný Slovník česko–německý s přibližně 120 000 hesly.
Zemřel v roce 1847 ve věku 74 let a pochován je na Olšanských hřbitovech v Praze.