„Aby si někdo kámen mohl přečíst, musí se před obětí sklonit.“ Gunter Demnig
Beroun se připojil k více než šesti desítkám českých měst, kde byly do dlažby vloženy tzv. Stolpersteiny, česky též kameny zmizelých. Tyto dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu pocházejí z dílny německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Od té doby jich byly po celé Evropě instalovány deseti tisíce. Od roku 2008 se Stolpersteiny nacházejí i v chodnících ve městech v České republice. Také osm berounských „kamenů zmizelých“, které najdete od 18. dubna 2023 před některými domy na Husově náměstí a v ulicích Česká a V Pražské bráně, je od Guntera Demniga.
Datum zahájení projektu v Berouně nebyl vybrán náhodou. Na 18. dubna připadá svátek Jom ha-šo´a, den vzpomínky na šest milionů židů zavražděných během holocaustu. Při této příležitosti město připravilo vzpomínkovou akci, která bude zahájena ve venkovních prostorách Muzea Českého krasu za účasti významných hostů a bude spojena i s komentovanou prohlídkou po místech, kde byly kameny vloženy do dlažby.
Výrobu prvních osmi kamenů na počest osmi zavražděných berounských Židů financovaly soukromé osoby. Děkujeme všem dárcům, kteří se k 1. etapě projektu „Berounské Stolpersteiny“ připojili. Zvláštní poděkování patří Jiřímu Topinkovi ze Státního okresního archivu Beroun za pomoc při organizaci projektu a za přípravu seriálu o berounských židovských rodinách.
V projektu „Berounské Stolpersteiny“ by město chtělo pokračovat. „Věřím, že se najdou další dárci, které osudy berounských Židů zajímají a chtěli by přispět na zhotovení pamětních kamenů pro vybranou rodinu,“ dodala starostka Soňa Chalupová s tím, že kompletní seznam najdou zájemci na webu města a v květnovém Radničním listu.
Berounská připomínka obětí holocaustu 18. dubna
14:00 – Slavnostní shromáždění v geoparku Muzea Českého krasu ve Slapské ulici za účasti hostů, zástupců města i těch, kteří se zasadili o instalaci prvních berounských Stolpersteinů.
15:00 – Společná prohlídka jednotlivých míst, kde byly jednotlivé Stolpersteiny osazeny s krátkou připomínkou životních osudů některých obětí holocaustu. Prohlídka začne bezprostředně po skončení slavnostního shromáždění.
16:00 – Pietní akt u pamětní desky berounským obětem holocaustu na budově radnice.
Informace: Radniční list