Když se řekne udržitelnost, většina lidí si představí něco, co je spojeno především s ekologií. Třeba boj za klima. Cíle udržitelného rozvoje jsou ale mnohem širší a obsahují i témata jako je podpora komunit, boj proti chudobě či podpora vzdělávání. Seznámit českou veřejnost s širším pojetím udržitelnosti si pro rok 2022 předsevzaly knihovny. Opřít se při tom mohou o 17 cílů udržitelného rozvoje formulovaných Organizací spojených národů. Cíle představují program rozvoje na léta 2015 – 2030 a k jejich naplňování se zavázaly všechny členské státy OSN.
Městská knihovna Beroun přijala toto celoroční téma za své a připravila nový přednáškový cyklus s názvem Za minutu dvanáct, jehož cílem je nejen přiblížit veřejnosti samotný koncept udržitelnosti, ale i přinést praktické rady a návody na udržitelnější život. Přednášky se budou konat každou druhou středu v měsíci. V únoru celý cyklus zahájí Michal Broža, vedoucí informační kanceláře OSN pro Česko. Specializuje se na problematiku OSN, komunikace globálních rizik a megatrendů. Jeho přednáška nese název Udržitelný svět? Méně nerovností a více spolupráce a bude v ní hovořit o nástrahách i příležitostech transformace k udržitelnosti.
Měnící se klima, úbytek biodiverzity, nedůvěra, nerovnosti. Podobně jako koronavirus neberou ohled na hranice států a stávají se rizikem naší existence bez ohledu na to, zda žijeme v Česku, na jihu Afriky nebo v Austrálii. Předpokladem k jejich řešení je spolupráce napříč kontinenty, usmíření s přírodou a snížení nerovností. Jednu z velkých překážek ale představuje nezkrocený svět kyberprostoru, šíření fám a dezinformací. Přednáška Michala Broži se uskuteční ve středu 9. února 2022 od 18:00 hodin. Vstupné 50 Kč, předprodej v knihovně.