Zvonička v Olešné u Hořovic byla postavena pro zavěšení zvonu, který měl sloužit jako varovný prostředek při nebezpečí a při požárech snadno vznětlivých roubených domků a hospodářských budov.
Roku 1841 byl v Olešné (tehdy Wolešné) před zvoničkou vystavěn litý kříž vsazený do kamene a se staročeským nápisem oslavujícím vesničku. Na památku zrušení roboty byly kolem zvoničky vysázeny čtyři lípy. Na začátku 2. světové války byl zvon sejmut a určen k roztavení na výrobu zbraní. Válečnou dobu ale naštěstí beze škody přestál na skládce v Praze, kde byl objeven a na vrácen zpět do Olešné. Znovu se rozezněl 5. května 1946 a zvoníkem se stal místní kovář pan František Hochman.
Od roku 2007 probíhají u zvoničky na Štědrý den setkání občanů se svátečním slovem paní Ivany Kellerové, se zpěvem koled, někdy i s flétnovým doprovodem, nechybí drobné dárečky z dílny místního keramického kroužku.
Uvnitř zvoničky se rozzáří betlém, který dělá příchozím radost až do 26. prosince. První byl instalován v roce 2007, vyrobily ho děti z výtvarného kroužku pod vedením paní Kellerové. Od roku 2009 zdobí zvoničku betlém keramický, také vytvořený místními dětmi. Původní papírový betlém je vystavován za okny budovy mateřské školy.
Stejně jako v loňském roce, ani letos nebude bohužel možné tradiční setkání olešenských občanů kvůli epidemiologické situaci uspořádat. Nicméně jsou všichni srdečně zváni, aby se při svých procházkách u zvoničky zastavili, betlém si prohlédli a odnesli si domů sváteční klid a pohodu.
Zvonička s nasvíceným betlémem bude otevřena na Štědrý den a dále 25. a 26. prosince, vždy od 15 do 21 hodin. O Štědrém dnu bude mezi 15. a 16. hodinou možné odnést si od zvoničky také plamínek Betlémského světla.
Při návštěvě Olešné doporučujeme také procházku památkově chráněnou návsí s malebnými roubenkami. Odívat se můžete také na „Plácek“, kde září vánoční strom a také jesličky se slaměnými postavami. Malé i velké návštěvníky jistě potěší i prohlídka olešenského Zvířátkova.