Muzeum Českého krasu ve spolupráci s nakladatelstvím Machart pořádá přednášku Po stopách Čechů ve světě. Přednáška se koná 18. listopadu od 18 hodin a přednášejícím je historik Martin Nekola. Vstupné je 40 Kč. Na akci se vztahují aktuálně platná protiepidemická opatření.
Víte, kdo po čtyři desetiletí držel rekord nejdéle sloužícího člena amerického Kongresu? Kdo založil operu na Novém Zélandu? Kdo byl hlavním vojenským poradcem a přítelem etiopského císaře? Kdo v Austrálii založil nejslavnější lyžařské letovisko? Kdo v Peru koupil pozemek, pod nímž archeologové odhalili bájnou starověkou hrobku s tunami zlata? Byli to naši krajané, kteří byli nuceni opustit domov a ve světě dokázali neuvěřitelné věci. Historik a politolog Martin Nekola se tomuto tématu věnuje mnoho let, v zahraničních archivech nalezl řadu pokladů a především se potkal s inspirativními lidmi, na které bychom měli být náležitě hrdí, přitom o jejich zajímavých osudech často vůbec netušíme. Popularizační přednáška, doplněná o obrazovou prezentaci, se pokusí tuto mezeru částečně zaplnit.
Součástí přednášky bude také slavnostní představení knihy Po stopách Čechů na Novém Zélandu, která právě vychází v berounském nakladatelství Machart.
V různých obdobích a z různých důvodů se vydávali našinci na opačný konec světa, aby zde nalezli nový domov. Dobrodruzi na přelomu 19. a 20. století, židé prchající před Hitlerem, exulanti po komunistickém převratu v únoru 1948 i po okupaci Československa v srpnu 1968. Kniha čtenáře přenese do nejznámější novozélandské vesnice Puhoi, založené přistěhovalci z Plzeňska, představí zajímavé osobnosti, které se v zemi dlouhého bílého oblaku prosadily v široké škále oborů, i umělce, kteří svou tvorbou významně ovlivnili novozélandskou kulturu a společnost. Stačí zmínit malíře Bohumíra Lindauera, architekty Heinricha Kulku, Maxe Rosenfelda a Vladimíra Čačalu, zakladatele wellingtonské opery Bedřicha Turnovského, uměleckého hrnčíře Miroslava Smíška a mnohé další. Kniha připomene i baťovce, restauratéry a podnikatele, české krajanské spolky a tiskoviny, státní návštěvu Václava Havla na jaře 1995 a samozřejmě nevynechá ani aktuální pohled mezi novozélandské Čechy. Obsahuje stovky unikátních a dosud nikdy nepublikovaných fotografií a dobových fragmentů, jakož i výňatky ze vzpomínek a dopisů přistěhovalců.