Člověk a podzemní svět – tak zní název nové knihy berounského autora Michala Hejny. Ten ji představí čtenářům při slavnostním křtu v berounském Muzeu Českého krasu ve čtvrtek 30. září od 17 hodin.
Jeskyně fascinovaly lidi od nepaměti. Nejdříve je využívali jako dočasná útočiště či podzemní svatyně. Od Antiky se na ně začínali dívat učenci i z pohledu vědeckého. Od té doby vzniklo mnoho teorií o jejich vzniku, o vzniku krápníků i původu kostí a archeologických nálezů v jeskyních. Většina z těchto teorií tvořila slepou uličku vědeckého vývoje a mnohé z nich jsou z dnešního hlediska úsměvné. Cílem nové knihy ale není dělat si z dávných učenců legraci. Vždyť všichni museli bojovat proti zažitým stereotypům a dogmatům nejen se svým svědomím a vědeckými kolegy, ale i s protivníkem nepoměrně silnějším, s církví. Čtenáři se tedy mohou vydat na cestu poznání jeskyní v průběhu tisíciletí – od Antiky až do nedávné minulosti, od Starého kontinentu až po Nový svět či vzdálené oblasti Asie. Publikace bohatě doplněná historickým obrazovým materiálem k tomu dává jedinečnou příležitost…
Michal Hejna (* 1978) – vystudovaný báňský inženýr pracuje už téměř dvě desetiletí jako geolog v soukromé sféře. Kromě geologie patří k jeho zálibám regionální příroda a historie, historie hornictví a speleologie. Je autorem více než stovky odborných a popularizačních časopiseckých článků. Napsal knihy 100 let tetínské kopané, Lomy a vápenice v srdci Českého krasu, Tetín objektivem historie, Podzemí Berounska a Hořovicka a Houby Berounska a Hořovicka. Podílel se na vydání knih Tetín sv. Ludmily a Srdce Českého krasu – obec Srbsko a krajina v jejím okolí. V roce 2019 získal cenu „Prix Non Pereat – Média na pomoc památkám“ udělovanou sdružením PRO BOHEMIA a Syndikátem novinářů ČR.