Kousek za Srbskem při železniční trati do Karlštejna je Tomáškův lom, ve kterém byl odstartován rozvoj vápenictví na Berounsku. Berounský podnikatel Adam Tomášek, potřeboval novou lokalitu na lámání a zpracování vápence a na stavby k tomu příslušející (jako byly pece a mlýny), proto koupil tuto skálu pod obcí Korno a v roce 1872 tam otevřel lom. Pan Tomášek ovšem zaplatil pouze část sjednané ceny a rozpoutal tím soudní proces, který trval i z dnešního hlediska neuvěřitelných 60 let a ukončil ho až jeho syn, který dlužnou částku eráru uhradil.
V lomu se nacházejí pozůstatky, či spíše rozvaliny, budov, pecí a ostatního zařízení sto padesát let starého lomu. Vcelku zachovalá je kruhová pec. Vápenec se dovnitř sypal společně s uhlím, zapálilo se, zazdilo a čekalo, až bude produkt hotov – ten se pak odebíral postranními portály. Dnes jsou v plnicích otvorech pavouci a cihlové oblouky pro vyvážení hotového kusového vápna, kterými proniká do pece světlo zvenčí, zarůstají vegetací. Kořeny prorůstají i cihlovou klenbou pece.
Šachtová pec v západní části lomu už je také porostlá stromy. Lom byl hodně rozsáhlý a členitý, dnes jsou betonové budovy skladiště a kanceláří polorozpadlé a plné odpadu a v některých jsou dokonce krápníčky (jsme v krasové oblasti). Ač se zdá trochu podivné, že pec může shořet, kruhové stavbě se to v roce 1944 přihodilo. Lom s vápenkami byl zavřen v roce 1967, od té doby si příroda bere lokalitu pomalu zpět. A to je Tomáškův lom považován za nejvýznamnější památku vápenictví u nás.