Bájná Jantarová komnata bývala označována za osmý div světa. Zatímco o počátcích jejího vzniku víme mnohé, o tom, kde se dnes nachází a existuje-li vůbec, nevíme vlastně nic.
Byla vytvořena v průběhu let 1701 – 1713 pro zámek Charlottenburg v Berlíně, podle návrhu architekta Andrease Schlütera. Když ji v roce 1716 car Petr I. Veliký při návštěvě Pruska spatřil, zalíbila se mu natolik, že mu ji král Fridrich Vilém I. nadšeně daroval jako výraz pevnosti jejich spojenectví. Car Petr Veliký oplátkou věnoval dar vysokých mužů do královské gardy. V Kateřinském paláci v Carském selu jižně od Petrohradu nechala komnatu instalovat až carevna Alžběta, dcera Petra Velikého. Italský architekt Bartolomeo Francesco Rastrelli, pracující v carských službách, výzdobu ještě rozšířil a doplnil zrcadlovými sloupy a pozlacenými dřevořezbami. Komnata nakonec prý obsahovala více než 6 tun jantaru.
V Kateřinském paláci se v roce 1941 ubytoval Wehrmacht, výzdoba Jantarové komnaty byla rozebrána a odvezena do zámku v Královci, který byl v roce 1945 silně poškozen bombardováním. Po roce 1945 není o osudech Jantarové komnaty nic známo. Existuje však značné množství spekulací a teorií. Fascinující poznatky jistě uslyšíme na přednášce spisovatele, badatele a záhadologa Milana Zacha Kučery, kterou pracovnice Knihovny Ivana Slavíka v Hořovicích plánují na středu 13. října 2021 od 17:30. Předpokládáme, že o přednášku bude značný zájem, proto je možné rezervovat si předem místo na tel. 603 199 304 či emailu knihovna1@mkc-horovice.cz.