Pro určení doby jeho vzniku se musíme vrátit hodně daleko do minulosti, až do 13. století. V té době si král Václav I. (1230-1253), syn Přemysla I., oblíbil pro svou loveckou vášeň tento kout křivoklátských lesů. Tady – na území dnešních Počapel – si založil malý lovecký hrádek, jako východisko pro své lovecké výpravy. To bylo kolem roku 1236. V těsném sousedství svého sídla vystavěl kostelík a to zřejmě na místě dnešního kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Tento kostelík se stal základem celé církevní organizace pro vesnice v údolí Litavky. Jako farní kostel se připomíná již před rokem 1361. Krypta kostela ukrývá pozůstatky některých bývalých majitelů vesnic v okolí. Při rekonstrukci v roce 1888 byly nalezeny náhrobky Kateřiny Ottové ze Svárova i dalších majitelů.
Na konci 17. století kostel zchátral, byl proto stržen a na jeho místě postaven nový podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Kostel prodělal mnoho oprav, jednu z největších v padesátých letech minulého století. Kostel měl mnoho štědrých přívrženců, jedním z největších byl biskup František Krásl, rodák z Králova Dvora. Už v roce 1943 farnost objednala elektrický pohon ke třem zvonům ve věži kostela, ale zvony musely být odevzdány na válečné účely. Až v poslední době město Králův Dvůr a farnost zajistili nové zvony na elektrický pohon.
Kostel je dnes okrasou místa a tvoří nepřehlédnutelnou dominantu celé králodvorské kotliny.