Beroun má zpracovaný podrobný povodňový plán města. Jeho automatický vyrozumívací systém, který dokáže během několika málo minut informovat o mimořádných událostech velký počet obyvatel, a to prostřednictvím mobilní i pevné sítě, řadí Beroun v tomto směru ke špičce v České republice.
Obě lávky pro pěší přes Berounku jsou opatřeny zdvihacím mechanismem, takže ani jedna nebude v případě povodně bránit průtoku vody a s přispěním Ministerstva zemědělství ČR se podařilo osadit na městskou kanalizaci zpětné klapky, které při případné povodni zamezí průniku vody do kanalizačních řadů a zaplavení níže položených oblastí.
Ani všechna tato opatření ale sama o sobě město před povodní neochrání. ‚Takovou ochranou jsou jedině pevné či mobilní ochranné stěny a hráze, které skutečně fyzicky zabrání rozvodněné řece, aby se rozlila do svého okolí. Taková opatření ale představují nemalý finanční náklad a složitou projektovou přípravu. Jsme proto rádi, že se nám podařilo získat jako spojence státní podnik Povodí Vltavy a společně vytvořit matematický povodňový model,‘ zdůrazňuje starosta Jiří Besser.
Beroun je zatím jedním z mála českých měst, které tuto užitečnou pomůcku za bezmála dva miliony korun může využívat. Model simuluje na počítači skutečné povodně v jednotlivých úrovních výšky hladiny Berounky. Podle údajů z něj zjištěných lze potom posoudit vhodnost a ekonomičnost jednotlivých variant protipovodňových zábran.
Odborníci z ČVUT prověřují rentabilitu celého projektu, který již konkrétně stanoví například kudy povedou protipovodňové stěny, jak budou vysoké či z jakého materiálu budou postaveny, je v něm zapracována i rekonstrukce jezu na Berounce se sklopným mechanismem a malou vodní elektrárnou.